Kulturní informační server moonprojects.cz

ČLÁNKY - TECHNOMASTERS

Máte-li zájem o zveřejnění článků a rozhovorů na těchto stránkách napište nám na: info@moonprojects.cz

TEHNOMASTERS - SPEEDY J

Zvuk:
Z reproduktorů se ponejprv začíná linout směs čehosi, co se dá jen těžko nazvat hudbou...Pokroucené plochy doplněné tajemnými ruchy, které bychom v seznamu klasických nástrojů hledali asi marně. Po chvíli se přidává těžkotonážní beat a odkudsi zvrchu se zřítí lavina hitek ostrých jako břitva. O slovo se hlásí Jochem Paap aka Speedy J, nenáviděný i milovaný... Jeho sound je prostě jiný, někdo pochopí, někdo ne.

Biografie:
Tento Rotterdamský producent našel objevil lásku k elektronické hudbě kolem 80. let prostřednictvím raných hip hopových nahrávek. Zásadní zlom v jeho vizích však nastal po vyslechnutí Kraftwerk a Depeche Mode. Jochemovi učarovalo experimatátorství Kraftwerk, ale zárověň i to, že Depešáci otevřeli brány elektroniky pro širokou veřejnost. Do této doby se už datují první producentské krůčky. Jeho vybavení je však natolik primitivní, že ho nutí postupovat při kompozici skladeb jinak, než ostatní... A právě tím se zažíhá malá jiskřička, která časem přerůstá v hvězdu. DJjs, kritici i hudební magazíny oceňují právě ten netypický sound a ojedinělé postupy.
Logickým vyústěním jeho snahy je album "Ginger" vycházející u Warp Records a v licenci i na labelu Plus 8. Tato nahrávka je však natolik experimentální, že ji běžní konzumenti  bohužel neoceňují...
Speedyho hudba se do povědomí posluchačů dostává až v roce 1997, kdy na britském labelu Novamute vychází Public Energy No 1. Tento počin je na svou dobu naprosto revoluční - využívá naprosto šílené zvuky a také kompozice je dosti netypická.
Vydání zmiňovaného alba Jochemovi otvírá brány festivalů  Sonar, I Love techno a dalších, kde vystupuje jako liveact.
Paradoxně má však následující období negativní dopad na další Speedyho nahrávky; jsou sice velmi taneční, avšak chybí jim právě ta speedyovská odlišnost.
Poté přichází bomba v podobě velmi kvalitního alba Loudboxer, které se sice vrací ke kořenům, avšak je zde znát spolupráce s Chrisem Liebingem, o němž si povíme v dalším díle technomasters...

Nejlepší obrázek o tom jak zní Speedy J v současné době  si uděláte, pokud si stáhnete Live In Qontrol Amsterdam 15.04 2006.

Link naleznete ZDE

 

 

moonprojects.cz | © 2007 RPDESIGN