Máte-li zájem o zveřejnění článků a rozhovorů na těchto stránkách napište nám na: info@moonprojects.cz
1- AHOJ PAVLE, MOHL BY SES V KRÁTKOSTI PŘEDSTAVIT NAŠIM ČTENÁŘŮM, PŘECI JEN NEJSI VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH MOC ZNAMÝ…
Ahoj, vlastním jménem jsem Pavel Jestřáb, je mi 25 let, přičemž jako dj vystupuji pod pseudonymem Paul Hawk zhruba od svých 17 let. Primárním stylem, který od samého počátku hraji je techno. I přesto, že nejsem zastáncem škatulkování…styl techna, který je mi blízký je často obecně hodnocen slovy tribal, percussive či hardgroove, z čehož vyplívají oblíbení producenti jako Mark Williams, Daniel Jacques, Paul Mac, Oliver Ho, Dj Hansz, Cave, Andreas Saag a mnoho dalších.
2- DŘÍVE JSI HRÁVAL TECHNO, TEĎ MÁŠ NA SVÝCH STRÁNKÁCH I VELMI DOBRÝ ZÁZNAM MINIMALOVÉHO SETU POETRY. PROČ PRÁVĚ MINIMAL, JAK ČASTO HO HRÁVÁŠ NA AKCÍCH A S JAKÝM OHLASEM SE SETKÁVÁŠ? PŘECE JEN TO NENÍ MOC SNADNO ZKOUSNUTELNÝ STYL, HLAVNĚ PRO MLADŠÍ PARTYPEOPLE...
Já mám k minimalu pozitivní vztah od samého počátku, mé první desky byly ryze minimalovou záležitostí a v době, kdy jsem s hraním začínal, tzn. někdy kolem roku 1998, byli party people natolik tolerantní, že nepohrdli ani touto inteligentnější odnoží techna. Jinými slovy elektronická hudba byla v místech odkud pocházím ještě relativně v plenkách a lidé, kteří na party chodili nebyli tak rozmlsaní. Časy se mění a jak říkáš, mladší partypeople minimal těžko tráví. Na druhou stranu, zas tak černě bych to neviděl. Tzv. „fajnšmekrů“ je neustále dostatek.
3-PATŘÍŠ MEZI DJS VYUŽÍVAJÍCÍ FINAL SCRATCH, CO SI O TÉTO PŘELOMOVÉ TECHNOLOGII MYSLÍŠ? NEZABIJE KLASICKÝ VINYL?
Předně odpovím na otázku druhou. Nezabije! Vinyl je hudební médium s natolik silnou tradicí, že obavy z jeho zániku považuji za zbytečné. Mnohem intenzivnější debata nad jeho koncem vypukla po nástupu dnes už zcela běžných cd a přesto vinyl žije dál, přičemž při životě ho nedrží jenom elektronická hudba jako taková. Dodnes jsou na něm vydávány např. kapely metalové, punkové atd. Je to už jakási klasická součást toho či onoho stylu. Ostatně já jako dj využívající technologii FS taky neustále pracuji s vinylem, jehož součástí Final Scratch je, i když už na ně nemusím nosit kufr.
Co si o FS myslím? Po pár letech hraní se u mě začalo prohlubovat dilema nad tím, co mám jako dj z ČR možnost hrát a nad tím, co bych hrát chtěl. Pro vinyly jsem jezdil jednak do Vídně, jednak jsem je objednával přes net a přesto bylo pořád těžké sehnat opravdu to, po čem jsem toužil. Navíc co si budeme nalhávat, finanční stránka studenta vysoké školy taky není natolik žhavá, aby mohl týden co týden nakupovat 10 novinek. Pořízením FS se mé sety staly mnohem kreativnějšími, pestřejšími. Není problém vzít třeba nějakou klasiku z 80. let, prohnat ji před cestou na party softwarem, přidat tam tvrdší beat a pak ji lidem naservírovat v kombinaci s monotónním techno trackem. Navíc je tu ta jedinečná možnost testovat přímo na party vlastní produkci.
4- KROMĚ DJINGU SE VĚNUJEŠ I VLASTNÍ TVORBĚ, TAKŽE MÁM DOTAZ (JAKOŽTO NESMĚLÝ KROTITEL FRUITY LOOPS), VYUŽÍVÁŠ HARDWARE NEBO SOFTWARE A JAKÝM ZPŮSOBEM TVOŘÍŠ ? NĚKDO KUPŘÍKLADU VYTVOŘÍ NEJDŘÍVE RYTMICKOU SLOŽKU A PAK NABALUJE DALŠÍ ZVUKY,JAK JE TO U TEBE?
Prozatím využívám z 99% software. První snahu o track jsem vytvořil někdy v 15 letech v programu Tetramed :o) Momentálně jsem, půjčím si tvůj výraz, nesmělý krotitel Cubase. Jinak způsob mé tvorby se postupem času měnil, mění a určitě ještě měnit bude, protože se neustále učím. Obvykle postupuji tak, že: 1. vytvořím loop. 2. nechám jej tzv. uležet a pokud je i po pár dnech uchem stravitelný, snažím se ho rozvinout do tracku.
5- KROMĚ ALBA MY SELF, MÁŠ I PROJEKT SOLITAIRE,MOHL BYS NĚJAK TROŠKU PŘIBLÍŽIT OČ JDE?
My self bylo shrnutím mé tvorby zhruba za posledních pět let. Jedná se tedy o skladby, ke kterým jsem se vrátil a nějakým způsobem mě oslovily. Solitaire je určen pro prezentaci aktuálních producentských pokusů, a jelikož jsem perfekcionista a zároveň člověk nemálo sebekritický, přiznám se, že někdy mám opravdu silné nutkání pořádně web sekci Solitaire protřídit tlačítkem Delete.
6- URČITĚ SVOJE VÝTVORY TESTUJEŠ V TERÉNU,TUDÍŽ PŘÍMO NA PARTY, JAKÉ MÁŠ OHLASY? URČITĚ JE FAJN POCIT PUSTIT VLASTNÍ VĚC A VIDĚT NA TO LIDI PAŘIT, NE?
Paul Hawk: Pocit je to výborný a ohlasy jsou víceméně pozitivní, neboť doposud mi na hlavě shnilá rajčata ani žádný jiný druh zeleniny nepřistál.
7- CHTĚL BYS NĚCO VZKÁZAT LIDEM NA TRUTNOVSKU, KDE LIDI NA MÉNĚ ZNÁMÁ JMÉNA MOC NECHODÍ?L
Tenhle problém je aktuální již několik let. Vše záleží na promotérech, kteří by měli hodnotit nejen jméno dj či přídomky za ním, tedy zkratky označující stát, ze kterého dj pochází, ale občas i styl, techniku mixování, osobitost, schopnost bavit lidi u dj´s, kteří stránky časopisů neplní.
Když se řekne Trutnov, představím si skvělý „rock fest“:o) Lidem z Trutnovska přeji, aby někdy dostali tu možnost slyšet mou maličkost u nich na party, protože pak by si pod slovy jižní Morava představili slovní spojení Paul Hawk! :o)
TAK JO, DÍK ZA ROZHOVOR A PŘEJU HODNĚ ÚSPĚCHŮ JAK V DJINGU,TVORBĚ, TAK I V ŽIVOTĚ AHOJ!
Taky moc dík, hodně úspěchů s WEBEM a snad někdy na viděnou!