Oproti loňsku několik zásadních změn: takže nejdříve proběhne na celý areál důkladný „nálet japonských stíhaček“. Potom budou DJové kontrolovat značky s červeným logem s kombinací písmen V a X. Jeden z největších železobetonových hangárů v areálu se po „náletu“ promění na Vestax stage a proběhne tady v pátek nejprve česko-slovenská kvalifikace a v sobotu pak čtvrtfinále, semifinále a finálový souboj DJské soutěže IDA 2007.
Generálním sponzorem letošního ročníku soutěže IDA je company AudioMaster, letos pod svoji značkou - více než příznačnou pro hiphop a DJské battly - Vestax. A je jasný že se celý stage oproti loňsku výrazně změní. Jednou z hlavních cen IDA battlu 2007 je celkem parádní kousek: Q-Bertův úletový model QFO LE. Na Vestax stage se na vás chystá ale i spousta dalších nečekanejch vychytávek, skill sound system JBL, populární Open Mic freestyle battle, kde je pro vítěze připravena zvláštní cena, limitovaná edice vokálního mikrofonu D5 (www.feedbackisdead.com). Jasně že nebudou chybět ani oblíbené soutěže v beatboxu a na Vestax stage pojedou taky semináře pro DJ’s, producenty nebo beatboxery. Celý program na Vestax stage moderuje osvědčená dvojice MC´s Beaste & Kosa.
Do letošního, už druhému ročníku soutěže IDA - International DJ Association (která nahradila dřívejší ITF), se můžou DJové samozřejmě přihlásit, pravidla najdou níže a další důležité info naleznete ZDE.
Národní kolo IDA Czecho-Slovakia se letos odehraje kompletně na Hip Hop Kempu 2007 ve festival parku v Hradci Králové v pátek a sobotu 24.8. a 25.8. Stejně jako bylo zvykem u ITF je i IDA otevřeným DJským battlem, do kterého se může přihlásit jakýkoliv DJ, žijící na území České nebo Slovenské Republiky (stačí do 23.8. do 23:59 odeslat přihlašující email na adresu affro@bbarak.cz, případně zavolat na číslo 777 617 642). Každá přihláška musí obsahovat: křestní jméno, přijmení, DJ jméno, adresu, mail a mobil. Soutěžní kategorie jsou v IDA kvůli zjednodušení a realističtější možnosti uspořádání další nadnárodních kol (Evropské finále, Světové finále) soutěže dvě – Technical Cathegory a Show Cathegory.
Technical Cathegory – ve zkratce je to v podstatě kategorie Advancement Class, tedy DJské všestranosti, na kterou jste byli zvyklí v ITF jako kategorii hlavní, ve které by DJ měl předvést vedle samozřejmého scratchingu i beat juggling, ale není tu žádné 50/50 pravidlo a další důležitou a výraznou změnou je i to, že se bude brát ohled i na reakce diváků. DJ’s se tedy musí snažit získat na svou stranu nejen odbornou porotu, ale i diváky. Odborná porota jinak hodnotí DJe v pěti kritériích:
1. Hudebnost (musicality) – harmonie setu a nadšení.
2. Originalita – kreativita, inovace, kompozice.
3. Skills – komba, scratche, juggly, složitost a technické schopnosti.
4. Patterny (patterns) – struktura setu, aranže.
5. Styl – Přesnost, celkový dojem, vystupování na pódiu, suverenita, vyrovnanost a soustředění.
Kvalifikační kolo: Každý DJ má k dispozici jediný set o celkové délce maximálně tří minut, v jehož rámci musí předvést scratching i beat juggling.
Čtvrtfinále, semifinále a finále: Od čtvrtfinále, do kterého postupuje osm nejlepších DJ’s do pavouka podle pořadí v eliminačním kole je už systém stejný – battly jeden na jednoho, každý battle dává každému z DJ’s k dispozici dva sety, každý o délce dvou minut. Dále postupují vždy jen vítězové, poražení končí.
Národní šampion IDA v Technical Cathegory automaticky postupuje na European IDA Finals (kam cestuje na náklady IDA Czecho-Slovakia). Nejlepší čtyři DJ’s z Evropského finále pak postupují na světové finále, kde k nim přibudou ještě dva nejlepší DJ’s z USA a další dva z Asie / Austrálie, takže se jich na světovém finále utká celkem osm.
Show Cathegory – ze známých kategorií z ITF v sobě spojuje X-Perimental Class i DJské teamy. Mohou se tu tedy potkat teamy s DJ’s, používajícími efektové vybavení a DJ’s s nástroji alá Final Scratch, Serato, Digi Scratch etc... Nejdůležitější součástí této kategorie ale je, aby zúčastnění DJ’s předvedli ve svých šesti minutách, které mají k dispozici set, jenž bude znít jako hudební skladba. Soutěžící bez efektů a dalšího extra vybavení budou samozřejmě v bodovém ohodnocení zvýhodněni. I zde platí pravidlo o tom, že je zohledněn i hlas publika, které by si vedle hlasu technické poroty měl každý ze soutěžících DJ’s snažit získat na svou stranu.
I zde hodnotí technická porota DJ’s v pěti kritériích:
1. Hudebnost (musicality) – Harmonie setu a nadšení.
2. Originalita – kreativita, inovace, kompozice.
3. Skills – komba, scratche, juggly, složitost a technické schopnosti.
4. Patterny (patterns) – struktura setu, aranže.
5. Styl – Přesnost, celkový dojem, vystupování na pódiu, suverenita, vyrovnanost a soustředění.
Národní šampion IDA v Show Cathegory automaticky postupuje na European IDA Finals (kam cestuje na náklady IDA Czecho-Slovakia). Pouze ten nejlepší DJ v kategorii Show z Evropského finále pak pojede i na světové finále, kde bude mít jen dva soupeře – toho nejlepšího z USA a jeho nejlepšího kolegu z Asie / Austrálie. O titul světového IDA šampiona v kategorii Show si to tak rozdají jen ve třech.
Porota: I když je tu onen hlas publika, je to především porota, kdo rozhoduje o vítězích a poražených, o tom kdo sklidí ovace, ovoce a ceny a kdo pojede domu zase další rok trénovat s vidinou vítězství, tentokrát o výsledcích rozhodne tato povolaná čtveřice:
Rafik (Lordz Of Fitness, D) – 5 x světový šampion ITF
Kid Fresh (Lordz Of Fitness, D) – 3 x světový šamopion ITF
Clever Munkey (Disablists, UK) – 2 x UK DMC Team šampion
Q-Millah (Phaderheadz / Uppercutz, D)