Kulturní informační server moonprojects.cz

NOVINKY

OPEN AIR FESTIVAL SE HLÁSÍ DO CELOSVĚTOVÉ SOUTĚŽE EKOLOGICKÝCH FESTIVALŮ A GREENER FESTIVAL AWARDS

Zapomeňte na klasické plastové nádobí a kelímky, místo nich přichází Open Air Festival s bio plasty, které po akci zrecykluje. Další „červenou“ dává festival nedokonalému třídění odpadu. Proto na místě zřídí vlastní třídící linku a jednotlivé druhy odpadu bude odvážet rovnou ke zpracovatelům. Už žádné velké zavážení nevytříděného smetí na skládky... Nejen těmito kroky se hodlá Open Air Festival pořádně „zazelenat“. A na důkaz, že nejde o žádné plané sliby, se přihlásí jako vůbec první festival u nás do světové soutěže A Greener Festival Awards. To vše oznamují pořadatelé akce symbolicky právě dnes, v Den Země.

Z plastů vyrobíme ploty nebo i textilní vlákna
Open Air Festival přichází s kompletním a dotaženým projektem pro třídění odpadů a jejich zpětné využití. „Chceme dát věcem nový život,“ říká manažerka festivalu Marie Marková a dodává „Když jsme tvořili projekt zelenějšího festivalu, bylo nám jasné, že pouze umístění košů pro tříděný odpad nestačí a ve spolupráci se společností Telefónica O2, generálním partnerem festivalu, jsme proto vypracovali úplně nový koncept.“ Proto bude mít Open Air Festival přímo na letišti v Panenském Týnci i třídící linku. Recyklovaný odpad z této linky pak budou pořadatelé festivalu posílat rovnou k vybraným zpracovatelům a ne na skládku. Přeměnou plastů mohou vzniknout například nové ploty, žlaby pro pokládání kabelů, ale třeba i textilní vlákna.

Velká změna čeká také stánkaře. Ti místo klasického plastového nádobí z PVC budou povinně používat kelímky a nádobí z bio plastů. Na první pohled sice vypadá oboje podobně, ovšem bio plasty se do tří měsíců rozloží, zatímco rozklad plastového kelímku trvá mnohonásobně déle (i desítky let). Bio kelímek není vyrobený z ropy, ale z přírodních surovin jako cukrová třtina nebo kukuřice či brambory. Bio nádobí bude zálohované symbolickým poplatkem. Návštěvníkům se proto nevyplatí je jen tak pohazovat po areálu. Bylo by to v podstatě stejné jako rozhazovat po okolí peníze. „Na druhou stranu se určitě najdou dobrovolníci, kteří „peníze“ ležící na zemi rádi posbírají... A také tím vzniká čistý festival,“ usmívá se Marie Marková.

Aby recyklace nebyla jen o slovech, pořadatelé Open Air Festivalu na letišti v Panenském Týnci zřídí také infocentrum, kde se návštěvníci budou moci mimo jiné podívat na to, jak lze bio odpad využít, kolik se ho v rámci festivalu podařilo vytřídit a proč jsou bio plasty výrobky budoucnosti.

Partneři zelenějšího festivalu a ekologické desatero
Zelenější festival podporuje generální partner akce společnost Telefónica O2 v rámci své nové filozofie Re:. Slovíčko „re“ je symbolem obnovy a návratu. Je to předpona, kterou společnost O2 spojuje s aktivitami jako Re:cyklace, Re:kultivace, Re:novace, Re:dukce, Re:vitalizace. „Jsme rádi, že můžeme v rámci našeho nového ekologického konceptu podpořit aktivity směřující k minimalizaci negativního dopadu festivalu na životní prostředí. Věříme, že se nám spolu s Abatonem podaří udělat náš festival opravdu zelenější,“ říká Petra Pavičová z oddělení společenské odpovědnosti firmy Telefónica O2.

O realizaci recyklace bio plastů na festivalu se stará společnost BIO Planeta, která se svým systémem recyklace postoupila až do finale soutěže Business Leaders Forum ZDE v kategorii Cena zdraví a bezpečného životního prostředí.

Ekologický přístup festivalu však nekončí jen u přístupu pořadatelů „Snažíme se pomocí webových stránek přimět budoucí návštěvníky, aby se chovali ekologicky,“ podotýká mluvčí festivalu Václav Pavlečka. „Jsme si vědomi toho, že když se budeme snažit jen my, zelená filosofie fungovat nebude. Rozhodně potřebujeme pomoc všech příchozích,“ doplňuje mluvčí. Proto na webu ZDE odedneška funguje nová ekologická sekce. V ní se návštěvníci akce dočtou mimo jiné desatero rad, jak se chovat co nejšetrněji k přírodě v rámci festivalu. Zjistí také, co přesně znamená uhlíková stopa a dozví se i řadu dalších užitečných informací. Cílem pořadatelů je, aby návštěvníci převzali myšlenku zeleného festivalu za svou. „Možná se nám podaří společnými silami zabodovat v mezinárodní soutěži, ale především jde o to dlouhodobě vytvářet koncepci čisté a příjemné akce. A nedílnou součástí čistého festivalu je i ekologické myšlení pořadatelů a návštěvníků,“ uzavírá mluvčí akce Václav Pavlečka.

Příloha č. 1: ZPRACOVÁNÍ BIO PLASTŮ
-    Na počátku je rostlina, ze které vznikne bio nádoba,
-    Nádobu odhodí návštěvník akce do koše, tento odpad pak putuje na kompost,
-    za dobu tří měsíců se bio odpad rozloží na CO2 a vodu,
-    vzniká minimální množství skleníkových plynů,
-    z odpadu vznikne kvalitní humus, který zúrodňuje půdu,
-    díky tomu může opět vyrůst potravina, jež je základem bio plastů.
-    Není tak přerušen životní cyklus obnovitelných zdrojů.


Příloha č. 2: EKOLOGICKÉ DESATERO OPEN AIR FESTIVALU
Můžeme být zelení od hlavy až k patě, ale bez vaší pomoci nám to nebude nic platné. Proto prosíme Re:spektujte naše ekologické desatero. Pomůžeme tím krajině kolem nás a třeba i svému dobrému pocitu. Navíc tím zvyšujete šance Open Air Festivalu na vítězství v soutěži A Greener Festival. Děkujeme!

1) Pomozte nám třídit odpad. V rámci festivalu najdete všude dostatek odpadkových košů na plasty, bio plasty a další suroviny. Prosíme podívejte se nejprve, kam váš kelímek patří, než ho hodíte do koše.

2) Nahlašte nám plné popelnice. Chceme čistý festival a vy nám v tom můžete pomoci. Nahlašte komukoliv z pořadatelů, že popelnice poblíž je plná a my zařídíme rychlou nápravu pomocí naší festivalové hlídky.

3) Dopravujte se ekologicky. Jezděte vlakem, nebo hromadnou dopravou.

4) Pokud jedete autem, vezměte s sebou kamarády a známé. Čím méně aut, tím lépe.

5) Neberte si víc věcí než spotřebujete, zbytečně nevyhazujte jídlo a pití.

6) Nedopalky odhazujte do speciálních košů.

7) Nechávejte po sobě co nejméně odpadu, a to nejen v dějišti festivalu, ale i jeho okolí a nejlépe prostě všude :-)

8) Snažte se něco přiučit. Ve speciálním stánku se na festivalu mimo jiné dozvíte, co se děje s vytříděným odpadem a jak se dá znovu využít bio plast.

9) Zbytečně neplýtvejte vodou a elektřinou.

10) Své další nápady pro „zelenější“ festival si nenechejte pro sebe. Použijte festivalové forum na webu.
moonprojects.cz | © 2007 rpdesign.cz